Jak zmniejszyć
zużycie wody
 
Oszczędne gospodarowanie wodą to nie tylko kwestia ekologii. To rozwiązanie, które może przyczynić się do realnych oszczędności. Co istotne, ekonomizacja nie musi wiązać się z żadnymi wyrzeczeniami, ani jej racjonowaniem. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad i przestrzegać ich na co dzień, a oszczędzanie będzie zupełnie bezbolesne. O tym, jak zmniejszyć zużycie wody przeczytają Państwo w tym poradniku.

Rozsądne gospodarowanie wodą jest ważne – zarówno pod względem ekologii, jak i domowego budżetu. Wprowadzając w życie kilka zasad dotyczących wykorzystywania wody, można naprawdę sporo zaoszczędzić. Już samo zakręcanie kranu podczas mycia zębów może obniżyć jej zużycie. A to dopiero początek.

Prysznic zamiast kąpieli

Kąpiel w wannie wypełnionej po brzegi jest przyjemna i relaksująca, ale czy konieczna? Może taką przyjemność warto zrobić sobie raz w tygodniu, a do codziennej higieny wystarczy tylko szybki prysznic? W trakcie kąpieli w wannie zużywa się nawet 3 razy tyle wody, co podczas tradycyjnego prysznica.

Niepotrzebne puszczanie strumienia wody

Największe zużycia wody spowodowane są przez jej zwyczajne marnowanie. Osobie, która myje zęby przez 3 minuty i w tym czasie ma cały czas odkręcony kran, pieniądze dosłownie spływają do ścieków. Gdyby podliczyć ilość przelanej w ten sposób wody, może się okazać, że jedna osoba marnuje cały kubik wody miesięcznie – zupełnie niepotrzebnie i bez sensu. Kurek należy zakręcać podczas mycia zębów, mydlenia rąk, mycia naczyń itp.

Dla uzyskania jeszcze większych oszczędności warto na krany założyć perlatory, czyli specjalne końcówki, które napowietrzają strumień wody. Można w ten sposób zmniejszyć zużycie wody o około 10%.

Urządzenia AGD z funkcją oszczędzania wody

Kupując pralkę lub lodówkę wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na klasę energooszczędności, nie zawracając sobie głowy zużyciem wody. Tymczasem kupując akcesoria, które będą nie tylko zużywały mało prądu, ale również wody, można zmniejszyć rachunki o kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.

Sztuczka z ubikacją

Jeśli często używasz toalety, a nie masz w niej funkcji spłukiwania małą ilością wody, możesz do zbiornika wrzucić plastikową butelkę z dowolnym wypełniaczem. Chodzi o to, aby zmniejszyć pojemność zbiornika, a co za tym idzie – wody spłukiwanej za każdym naciśnięciem spłuczki. Może to się wydawać niewiele, ale jeśli ubikacja jest wykorzystywana często, zupełnie niepotrzebnie do kanalizacji wylewane są hektolitry ścieków miesięcznie. 
©2024 Anna Natalia Kozioł - Zarządzanie Nieruchomościami. All Rights Reserved. Made with love by MIDNIGHT DESIGN STUDIO.