Jak w prosty sposób
zmniejszyć rachunki za prąd
 
Czy za każdym razem, gdy dostają Państwo rachunek za prąd, w głowie kłębią się czarne myśli? Energia elektryczna do tanich nie należy, dlatego warto zastanowić się jak prosto i skutecznie zmniejszyć rachunki za prąd. W tym artykule przedstawię kilka sprawdzonych porad, dzięki którym można uzyskać znaczne oszczędności od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Po co przepłacać, skoro można łatwo oszczędzać?

Statystyczna polska rodzina rocznie wydaje na rachunki za prąd ponad 1200 zł. Jednak prognozy na przyszłość nie są zbyt optymistyczne – wraz z upływem lat kwota ta ma znacznie rosnąć. Dlatego też warto pomyśleć już teraz o wprowadzeniu zmian, które pozwolą nieco zaoszczędzić na prądzie.

Bez modułu stand-by

Na samym początku trzeba wyeliminować często popełniany w domach błąd. Polega on na stosowaniu w wielu urządzeniach trybu czuwania. Średnio takich urządzeń przypada aż cztery na jeden lokal co rocznie powoduje zużycie prądu na poziomie 175 kWh. Dobrym rozwiązaniem jest włączenie urządzeń RTV do listwy z wyłącznikiem. Wówczas w łatwy sposób można odłączyć dopływ energii elektrycznej.

Wyłączanie światła

Mniejsze rachunki za prąd to także racjonalne korzystanie z oświetlenia. W pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa nie powinno się świecić światło. Ciekawym rozwiązaniem są czujniki ruchu, dzięki którym światło włącza się jedynie tam gdzie jest rzeczywiście potrzebne. Oprócz tego warto pomyśleć o urządzeniach najwyższej klasy energetycznej A++.

Żarówki energooszczędne

Bardzo dobrze sprawdza się wymiana klasycznych żarówek na te energooszczędne. Jednak trzeba przy tym pamiętać, że zużywają one mniej energii w momencie działania, a więc nie należy ich stosować w miejscach, gdzie światło włącza się jedynie na chwilę np. w łazience. Najlepszym rozwiązaniem są żarówki typu LED, chociaż nie są jednocześnie najtańsze. Z drugiej strony oferują bardzo niskie zużycie prądu i wysoką trwałość. Dają przy tym jasne światło o zróżnicowanej barwie.

Jak korzystać z urządzeń znajdujących się w domu?

Trzeba wyrobić w sobie i innych domownikach kilka przydatnych nawyków. Jednym z nich jest nastawianie czajnika z taką ilością wody, jaka w danej chwili jest potrzebna. Lodówkę z kolei powinno się otwierać na jak najkrótszy czas, gdyż jest to urządzenie, które pobiera zdecydowanie najwięcej energii elektrycznej w całym domu. Poza tym nie można do niej wkładać również ciepłych potraw.
©2024 Anna Natalia Kozioł - Zarządzanie Nieruchomościami. All Rights Reserved. Made with love by MIDNIGHT DESIGN STUDIO.