Jak ograniczyć
koszty ogrzewania mieszkania
 
Koszty i wydajność ogrzewania zależą od wielu czynników: powierzchni lokalu, izolacji ścian, właściwości okien, sposobów wentylacji mieszkania, a także pewnych nawyków. O dobrej izolacji pomieszczenia warto pomyśleć już na etapie budowy lub remontu lokalu, ale nawet bez tego można wprowadzić kilka ulepszeń i zasad, dzięki którym zauważysz znaczne oszczędności w ogrzewaniu.

Podczas sezonu grzewczego należy liczyć się z faktem, iż znaczną część domowego budżetu będzie trzeba wydać na ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych, na szczęście istnieje sporo możliwości wprowadzenia energooszczędnych zmian w prywatnych systemach grzewczych. Poniżej opisane zostało kilka najpopularniejszych i najbardziej efektywnych sposobów na ograniczenie kosztów ogrzewania w mieszkaniu.

Nowoczesne kaloryfery

Chcąc zaoszczędzić, warto zastanowić się nad wymianą starych, żeliwnych grzejników na nowe, ekonomiczne kaloryfery, zużywające dużo mniej energii, niż te klasyczne, żeberkowe. Konstrukcje żeliwne mają dużo większą pojemność wody, potrzebują zatem większej ilości ciepła do jej ogrzania. Nowe kaloryfery są ponadto wyposażone w termostaty, umożliwiające szybką i łatwą regulację temperatury, a w przeciwieństwie do kaloryferów żeliwnych, dużo szybciej się nagrzewają i wychładzają.

Dostosowanie temperatury

Kaloryferów nigdy nie należy ustawiać na pełną moc – w niektórych pomieszczeniach okaże się to po prostu nieefektywne. Właściwa temperatura powietrza powinna wynosić ok. 20 stopni Celsjusza (odczuwamy wtedy komfort cieplny, jednocześnie oszczędzając energię), należy jednak zaznaczyć, że warto ustawić większą temperaturę w łazience niż np. w kuchni, czy sypialni. Przed wyjściem z domu, zaleca się obniżenie termostatu i zmniejszenie natężenie ogrzewania rzadko używanych pokoi.

Swobodny kaloryfer

Jednym z bardzo często popełnianych błędów jest zasłanianie grzejnika meblami lub różnego rodzaju tkaninami (na kaloryferach często suszymy pranie). Powoduje to obniżenie efektywności urządzenia nawet o 20%. Chcąc, aby kaloryfer prawidłowo oddawał ciepło do pomieszczenia, wszelkie przedmioty powinniśmy umieścić w odległości co najmniej 10 cm.

Czemu warto zainwestować w ekrany?

Bardzo ciekawą opcję, szczególnie w przypadku niedostatecznie zaizolowanych i niedocieplonych budynków, stanowią ekrany odbijające ciepło. Są one niezwykle proste w montażu, ponadto, można je dostać za niewygórowaną cenę. Po instalacji, koszty ogrzewania mieszkania mogą spaść nawet o 4%.
©2024 Anna Natalia Kozioł - Zarządzanie Nieruchomościami. All Rights Reserved. Made with love by MIDNIGHT DESIGN STUDIO.